Bizimle iletişim kur

Bilim

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Ünlü fizikçi Stephen Hawking nasıl bir kişilikti?

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Ünlü fizikçi 73 yaşında hayatını kaybetti! Stephen Hawking kimdir?

Tarih:

-

Stephen Hawking günümüzün en büyük bilim insanı olarak kabul edilen ünlü fizikprofesörü, kara delikler, uzay bilimi ve kuantum fiziği alanındaki çalışmaları çığır açmıştı. Açıklamaları ve öngörüleriyle büyük saygınlık kazanan Nobel ödüllü Hawking’in ölümü, tüm dünyada son dakika oldu. Hawking, Albert Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul ediliyor.

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünyadaki tüm büyük yayın kuruluşlarının son dakika olarak verdiği üzücü haberi, aile sözcüsü açıkladı.

Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadesini kullandı.

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı kitabıyla büyük ses getiren Nobel ödüllü İngiliz fizikçi, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarıyla biliniyordu.

1988’de yayımlanan bilim kitabında, büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Kitap 10 milyondan fazla sattı.

1963’te tedavisi olmayan motor nöron (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığına yakalandığında doktorlar yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söyledi ancak Hawking 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye, kitaba imza attı.

‘İNSANLIĞIN DÜNYAYI TERK ETMESİ LAZIM’

Son olarak geçen yıl yaz mevsiminde Norveç’teki bir festivalde konuşan bilim adamı, “İnsanlığın Dünya’yı terk etmesi gerektiğine inanıyorum” demişti.

Hawking’e göre uzay programlarında öncü olan ülkeler astronotlarını 2020 yılına kadar yeniden Ay’a göndermeli. İklim değişikliği gibi sorunlardan ancak başka dünyaların keşfiyle kurtulunabilcieceğini belirten İngiliz bilim adamı, önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a gidilmesi, 30 yıl içinde de Ay’a bir uzay üssü kurulması için çağrı yapmıştı.

Hawking sözlerini, “En iyisini umuyorum. Başka çaremiz yok” diyerek sonlandırmıştı.

STEPHEN HAWKİNG KİMDİR?

8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere‘nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking‘in çocukları olarak dünyaya gelen Hawking’in, doğumundan sonra ailesi Londra‘ya geri döndü.

1962 senesinde Oxford University’den mezun olan ve astronomi dalında incelemeler yapmak için okulda kalan Hawking daha sonra, incelemeden çok teori geliştirmeye ilgi duyduğunu farketti. Bunun ardından okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall‘a geçen Hawking, burada teorik astronomi ve kozmoloji çalışmalarına başladı.

Cambrige’e geldiği sıralarda, bir motor nöron hastalığı olan ve tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz’a yakalandı. Cambridge’deki ilk iki yılında çok zorluk çekmeyen Hawking, hastalığının ilerlemesinin ardından akademik danışmanı Dennis William Sciama‘nın da yardımıyla çalışmalarına devam ederek doktorası için çalışmaya başladı. Bu dönemde çok yakında ölebileceği fikriyle yaşayan ve kendi için neden doktora yaptığını sorgulayan Hawking, daha sonra yaptığı açıklamalarda, 1965 senesinde bir dil öğrencisi olan Jane Wilde ile yaptığı evliliğin, yaşamında bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. 1985 senesinden bu yana sesini de kaybeden Hawking, kendini tekerlekli sandalyesindeki, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı.

Yaptıkları evlilikten 3 çocukları olan Wilde – Hawking çifti, 1991‘de, şöhret yüzünden artan baskılar, Hawking’in hastalığının çok ilerlemiş olmasının zorlukları ve Hawking’in ilk tekerlekli sandalyesindeki konuşan bilgisayarın tasarımcısı David Mason‘un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan Elaine Mason ile yaşadığı ilişki sebebiyle ayrıldı. Daha sonra 1995 senesinde evlenen Mason – Hawking çifti, Ekim 2006‘da bu evliliği noktaladı.

Kara deliklerle ilgili teorileri ve kuantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla, günümüzde yaşayan, en tanınan bilim adamı olarak kabul edilen Hawking’in kitapları, 40 dile çevrildi.

Dünya çapında on milyondan fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitapla şöhreti yakalarken, devamı sayılabilecek Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabıyla teorilerini geliştirmeye ve pekiştirmeye devam etti. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren‘de Hawking, kuantum teorisinden Süpersicim Kuramı‘na, bütünsel beyin algılanımından süper kütle çekimine, süpersimetriye ve görelikten zaman yolculuğuna kadar evrenin birçok merak uyandıran konularına eğilerek, Albert Einstein’in Genel Görelik Teorisi ve Richard Feynman‘ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak, tek bir bütün teori üretmeyi hedefledi.

Fiziğe katkılarından dolayı 12 onur derecesi alan, 1974‘te Royal Society‘nin en genç üyelerinden biri olan ve 1979 yılında, Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsü‘ne getirilen Hawking, 1982‘de de Kraliçe Elizabeth II tarafından CBE ile ödüllendirildi. 1989‘da Companion of Honour‘a layık görülen Hawking, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesidir.

Ocak 2007‘de 65. doğumgününü kutlayan Hawking, bir havacılık şirketin sponsorluğunda uzaya seyahat etmek istediğinin haberini verdi.

Ocak 2017’de 75. doğum günü etkinlikleri kapsamında BBC’ye konuşan Hawking, dünyanın Venüs gezegenindekine benzer bir sera etkisiyle 250 dereceye kadar ısınabileceği ve gökten sülfürik asit yağabileceği uyarısında bulunurken, benzer senaryolar nedeniyle insanlığın soyunu devam ettirmek için başka bir gezegeni kolonileştirmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Reklam
Yorum yaz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Venüs ve Jüpiter 13 Kasım sabahı karşı karşıya gelecek!

Tarih:

-

Venüs ve Jüpiter gökyüzünde bir araya gelecek ve doğu ufku net bir şekilde görülebilecek gezegenler ABD’de gözlemlenebilecek. 

Venüs ve Jüpiter, gökyüzünde birbirlerine 17 dakika (0.28 derece), dolunayda görünen genişliğin yarısından çoğunu geçecekler. İki gezegen de birleşmeden hemen önceki ve hemen sonraki günlerde birbirlerine oldukça yakın olacak.

NASA’nın Jet Sürüş Laboratuvarı’ndan ve Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nün Hubble Uzay Teleskobu web sitesinde paylaşılan videolarda Venüs ve Jüpiter’in nasıl görüleceğine dair bilgiler verildi.

Gerçek birleşim (gezegenlerin gökyüzünde en yakın olduğu nokta) 13 Kasım’da Greenwich Mean Time’a gore saat 06:05’te gerçekleşecek. Jüpiter ve Venüs, kabaca güneydoğudaki Başak takımyıldızı ve ayın batısında olacak, ardından küçük bir hilal oluşacak.

Gün doğumu çoğunlukla timeanddate.com’a göre ABD kıtasındaki gözlemciler için 6:30 ile 6:50 saatleri arasında gerçekleşecek; ufuk nispeten düz olacak. Uzay meraklıları, iki gezegenin (güneşin doğrudan ışığı tarafından gizlenmemiş ise) iyi bir görüş elde edebilirler.

Okumak için tıkla

Bilim

Liberty adlı uçan araba dünya turuna çıkacak

PAL-V adı verilen Hollandalı şirketin çalışmalarını sürdürdüğü Liberty adlı uçan arabasıyla dünya turuna çıktı.

Tarih:

-

Çoğu kişinin yıllardır aklında olan “acaba ileride uçan arabalar falan olur mu?” sorusuna cevap olacak olan PAL-V’nin Liberty adlı uçan arabası dünya turuna çıkmayı hedefliyor. 1999 yılında kurulan firma 2001’den beri araba gibi araçları geliştirmeye devam ediyor.

PALV International B.V ünvanı taşıyan firma, uçan otomobille dünyayı gezen ilk firma olma yolunda ilerliyor. Liberty ile yapılacak dünya turunun 2 ay gibi bir sürede tamamlanması beklenirken şirket satış bölümü başkan yardımcısı Mark Jennings Bates’in uçağı süren kişi olacağı ve bu dünya turunu videoya alıp, belgesel haline getireceği için yaklaşık 3 ay gibi bir sürede tamamlanması bekleniyor.

Dünya turu esnasında en çok sıkıntı olacağı düşünülen şey yakıt. Yakıt kısmı nasıl halledilecek henüz bilinmiyor. Karada hareket ederken 1315 menzile, havada ise 500 km menzile ulaşabilecek. Ancak yinede Bates yakıtı düşünmüyor. Uçan arabayla dünya turuna çıkan ilk insan olmayı hedefliyor.

Okumak için tıkla

Bilim

Bu Kasis Teknolojisi ile Artık Aracınız Zıplamayacak

Yeni geliştirilen teknoloji ile artık aracınız zıplamayacak.

Tarih:

-

Beğensek de beğenmesek de yollardaki kasisler, özellikle okul yolu gibi yayların çok fazla olduğu bölgelerde gerçekten gereklidir. Ancak mevcut sert yapıdaki kasisler zaman zaman sürücülere zorlu anlar yaşatabiliyor. Boyutları farklı olduğu için sürücüler üzerinden geçecekleri kasisleri kestiremezler, bu nedenle ya fazla yavaşlamaları gerekir ya da arabayı biraz zıplatırlar. Ayrıca fazla yüksek yapıda olan kasisler alçak gövdeli araçlarda hasara neden olabiliyorlar.

Newtonsal olmayan akışkan teknolojisi kullanan yeni kasisler ise kasisli yollardaki sürüşü ciddi derecede olumlu yönde etkileyecek. Temelde yumuşak bir yapısı olduğu için üzerinden yavaşça geçen sürücüler, sanki kasis yokmuşçasına rahat geçecekler. Fakat hızlı geçmeye çalışan sürücüler için akışkanların gerilimi, standart sert kasisler gibi davranacak. İçerisinde belki bir devre kartı ya da yazılım yok, ancak bu kasis teknolojisi için ‘akıllı’ diyebiliriz.

Newtonsal olmayan akışkanlar, yeni bir teknoloji değil. Fakat bu kadar önemli bir konuda ilk kez kullanılıyorlar. İspanya, İsrail ve Almanya’da yeni kasisler test edilmeye başlandı. Madem araçlarımız gittikçe akıllanıyor, yollarımız neden akıllanmasın ki?

Yeni kasis teknolojisini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Okumak için tıkla
Reklam

Haber

Haber2 hafta önce

PES 2019 çıktı! Fiyatı, oyun videosu! Nereden alınır?

Pro Evulation Soccer 2019 çıktı! Tanıtım videosu, fiyatı nedir? Nereden alınır?

Haber2 ay önce

GetContact büyük tehlike saçıyor!

Başkalarının rehberinde nasıl kayıtlı olduğunu öğrenmeye yarayan uygulama GetContact büyük tehlike saçıyor. Uygulama adeta havuz görevi taşıyor.

Haber2 ay önce

NTV Spor yayın hayatına veda etti

Doğuş Grubu’na ait NTV’nin uzantısı olarak bilinen NTV Spor kanalı yayın hayatına sessizce veda etti. NTV Spor kanalını açtığınızda DMAX...

Haber2 ay önce

Çiftlik Bank’ın kaçan sahibi Mehmet Aydın, mağdurlarla dalga geçti

Binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank'ın Uruguay'a kaçan dolandırıcı CEO'su, mağdurlarla dalga geçti: Geçmiş olsun.

Haber2 ay önce

Çiftlik Bank’ın kaçan sahibi Mehmet Aydın, mağdurlarla dalga geçti

Binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank'ın Uruguay'a kaçan dolandırıcı CEO'su, mağdurlarla dalga geçti: Geçmiş olsun.

Bilim2 ay önce

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Ünlü fizikçi Stephen Hawking nasıl bir kişilikti?

Stephen Hawking hayatını kaybetti! Ünlü fizikçi 73 yaşında hayatını kaybetti! Stephen Hawking kimdir?

Güvenlik3 ay önce

Türk hacker ABD istihbaratı sitesine sızdı!

Beyaz şapkalı Türk hacker, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (National Security Agency-NSA) web sunucusunda 2017 yılında kritik seviyeli...

Haber3 ay önce

Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus özellikleri neler? Fiyatı ne kadar?

Haber3 ay önce

uTorrent Web kullanıma açıldı! Nasıl kullanılır?

uTorrent Web kullanıma sunuldu! uTorrent'in Web web versiyonu ne işe yarar? Detaylar haberimizde...

Haber3 ay önce

Android 9 “dark” modu ile gelebilir!

Android 9.0 P ile birlikte özel siyah ekran modu geliyor.

İlgi Görenler